טיפים לעסקים עם סין

שמות סינים – מה אתם באמת יודעים עליהם ?

שמות סינים – מה אתם באמת יודעים עליהם ?

שמות סינים בדרך כלל בנויים משלוש סימניות סיניות: שם המשפחה ראשון ולאחריו שתי סימניות נוספות כשם פרטי. במשך מספר עשורים היה מקובל לקרוא לילדים בשם המסמל את רוח המהפכה, אך לאחרונה החל גל חדש של נסיון למצוא שמות סינים מקוריים וייחודיים מתוך הכתבים ההיסטוריים.

בזכות מספר הסימניות האסטרונומי בסינית (כ-50,000 סימניות), עומדות בפני ההורים אפשרויות אינספור למתן שם נדיר שיוכל להטביע את חותמו ואת ייחודיותו במשך כל חייו של תינוקם הרך. למרות הרצון למקוריות, עדיין קיים האספקט של משמעות השם כגורם מכריע בבחירה (גם בעברית זה כך כמובן, באנגלית פחות).

לעיתים מנסים ההורים לבחור לילדיהם שמות ממילים המעידות על חוכמה לבנים, ושלווה ויופי לבנות. טרנד נוסף הנפוץ בתקופה זו הוא מתן שם פרטי בעל סימנית יחידה, ככה שהשם המלא מורכב משתי סימניות בלבד.

באשר לשמות משפחה סינים, להלן כמה עובדות שכדאי לדעת:

* לאחרונה חוקרים בדקו ומצאו כי במהלך ההיסטוריה תועדו בסה"כ כ-4000 שמות משפחה סינים.

* כיום, רובם המכריע של הסינים חולקים כ-1000 שמות משפחה בלבד. יתרה מכך, כ-87% מכלל אוכלוסיית סין חולקים רק 100 שמות משפחה ו-13% חולקים את 900 הנותרים. בחישוב גס זה אומר ששם משפחה בודד משמש בממוצע כעשרה מיליון סינים.

* שם המשפחה הנפוץ ביותר בסין הוא 王 Wang שמשמעותו "מלך" והוא משותף ל-93 מיליון איש, מה שהופך אותו לשם המשפחה הנפוץ ביותר בעולם. שם המשפחה השני הנפוץ ביותר הוא , 李 Li  שמשמעותו "שזיף", והשלישי הוא 张 Zhang שמשמעותו "פתיחות".

* לצורך השוואה: "כהן" הוא שם המשפחה הנפוץ ביותר בישראל, שאותו חולקים 1.9% מהאוכלוסייה (בסך הכל 150 אלף איש).

* מכאן מגיע הביטוי הסיני –  张三李四 zhāng sān lǐ sì  "קצת ז'אנג, קצת לי". משמעות הביטוי "כל אחד, כל אדם, כולם", והוא למעשה המקביל הסיני לביטוי באנגלית "Any Tom, Dick or Harry" .

כמו למשל בדוגמא הבאה:
现在张三李四都能建个网站 בימינו כל אחד (כל ז'אנג וכל לי) יכול להקים אתר אינטרנט.

*  השם המלא הנפוץ ביותר בסין הוא 张伟 zhāng wěi, והוא רשום בתעודת הזהות של לא פחות מ-300 אלף איש!

חברת טאו מציעה ללקוחותיה ייעוץ ועזרה בבחירת שמות סינים, דבר המומלץ מאוד כחלק מתהליך חיזוק ושימור הקשרים עם הגורמים הסיניים איתם אתם משתפים פעולה.

לפרטים נוספים צרו איתנו קשר