טיפים לעסקים עם סין

התרבות הסינית והחום הישראלי – שילוב מנצח?

התרבות הסינית והחום הישראלי – שילוב מנצח?

אחת התגובות הנפוצות של הסינים במפגשם עם ישראלים מתייחסת לחוכמה של העם היהודי. "אתה יהודי? אז אתה מאוד חכם!" הם יגידו, כיוון שכך כתוב בספרי הלימוד שלהם.

ואכן, הדעה הקדומה הזו של הסינים פועלת בינתיים לטובתנו, עת שיתופי הפעולה העסקיים, האקדמיים והתרבותיים בין המדינות הולכים ומעמיקים. מספיק להזכיר את עסקת תנובה, את גל הרכישות של חברות ישראליות בידי תאגידים סינים ואת ההשקעות הסיניות חסרות התקדים בחברות היי-טק ישראליות בשנה החולפת כדי להבין שהסינים די מחבבים את המוח היהודי.

אך מה קורה כאשר אותו מוח יהודי מתנגש עם ה"חום הישראלי" המפורסם? וכיצד זה עשוי להשפיע על העסקים שלכם עם סין?

בביקורו בארץ אמר הסיני השמיני בעושרו בעולם, לי קה שינג: "הדרך שבה ישראלים נוהגים לפתור מחלוקות היא טובה, אך הם צריכים לדעת שהתרבות האסייתית ניגשת לפתרון מחלוקות באופן פחות אגרסיבי ויותר מתון". (אמר לאחר שתרם 130 מיליון דולר למוסד הטכניון).

אז למה התכוון לי קה שינג כשאמר שהתרבות האסייתית ניגשת לפתרון מחלוקות באופן "פחות אגרסיבי"? האם אנחנו אגרסיביים מדי בהתנהלות שלנו מול הסינים? יכול מאוד להיות שהתשובה לשאלה הזו היא כן, וגם אם לא באופן מוחלט, ה"חום" והישירות הישראלית לא תמיד נתפסים כחיוביים בעיני העם הסיני.

כיצד ניתן לשלב את החום הישראלי עם התרבות הסינית?

ישירים וגלויים (מדי?)

לעיתים הישראלים נוהגים להביע את אשר על ליבם בצורה ישירה ואף אימפולסיבית. חשוב להבין כי הסינים לא בהכרח מעריכים את התכונה הזו. התרבות הסינית שמה דגש עצום על הימנעות עד כמה שניתן מלגרום לזולת "לאיבוד פנים". חשוב לשקול היטב את הנאמר. לדוגמה – במידה ודעתכם סותרת את זו של הסיני, נסו לומר אותה בצורה עקיפה ולא ישירה. למשל: "הרעיון הזה מאוד טוב, אך יתכן ויהיו קשיים להוציא אותו לפועל".

התמונה הגדולה (והפרטים הקטנים?)

זה לא תמיד נעים להודות, אבל לפעמים אנחנו נוטים להתעלם מהפרטים הקטנים כל עוד התמונה הגדולה נראית בסדר. הסינים לעומת זאת בוחנים בקפידה את כלל המרכיבים בתמונה ומודעים לפגמים הקטנים ביותר.

הם יתעכבו על כל פרט קטן, דבר שעלול לעצבן הרבה ישראלים, אבל כמו שאומרים – "אלוהים נמצא בפרטים הקטנים". זה יכול לבוא לידי ביטוי במאבקים עיקשים על סעיפים קטנים בהסכם, בסכומי כסף זניחים וגם באסתטיקה. עלינו להיות סבלניים בדיונים על פרטים מזעריים ולהיערך עד לפרט האחרון אם ברצוננו להרשים אותם או לזכות בכבודם.

פתיחות וסחבקיות (דווקא כן! אבל תלוי מתי)

את החמימות הישראלית המפורסמת, ואת הסחבקיות בה אתם רגילים לעשות עסקים, תתאימו לעולם המושגים הסיני. ככל שתספרו על עצמכם, תכירו לקולגות הסינים את המשפחה שלכם ותצאו איתם לטיול או לבלות, תזכו לכבוד רב יותר מהקולגות הסינים שלכם. מחוץ לחדר המשא ומתן, כדאי ורצוי דווקא להיות ידידותיים, חמים ופתוחים.

 

לסיכום, כבר נפגשנו עם הרבה ישראלים שידעו לנצל את "ישראליותם" בחוכמה, וגם כאלו שלא. החום הישראלי יכול להיות דחיפה רצינית לקשרים שלנו עם הסינים, אך הוא יכול להיות גם בעוכרינו.

נסו לנצל אותו בתבונה ולהוציא אותו במקומות הנכונים. נסו לקבל בסבלנות את הירידה שלהם לפרטים, ולחייך אל מול האיפוק הסיני מתי שצריך.