טיפים לעסקים עם סין

איזה מתנות כדאי לתת לסינים?

איזה מתנות כדאי לתת לסינים?

"דבר בצניעות ותרעיף במתנות" – הסוד מאחורי הפתגם הסיני העתיק

טקס החלפת המתנות מהווה חלק חשוב בעת אירוח סינים בארץ או בעת נסיעה עסקית לסין והבנתכם בתחום זה עשויה להשפיע רבות על עתיד היחסים האישיים והעסקיים עם הקולגות הסינים. חשוב לדעת כיצד להתנהג במעמד זה – לדעת אילו מתנות לתת לסינים, או יותר חשוב, אילו מתנות לא לתת!

באופן כללי, הסינים יעריכו מאוד כל מחווה קטנה מצידכם, גם אם היא עשויה להיראות לכם סתמית. שי בעת מפגש משותף, כרטיס ברכה או אפילו שיחת טלפון קצרה לאחל חג שמח בזמן החגים הסינים יזכו אתכם בנקודות אצל עמיתכם הסינים. אז איך תדעו מתי להעניק מתנה ולמי? מה כדאי ולא כדאי לתת ואיך להימנע ממצבים לא נעימים?

זה הכל עניין של טיימינג: מתי ולמי להעניק מתנות?

בדרך כלל נהוג להחליף מתנות לקראת סוף הביקור במסגרת לא רשמית (למשל בזמן ארוחת הערב) אך לפעמים זה יקרה דווקא במפגש הראשוני ביניכם ובביקור ארוך לפעמים גם וגם (בהתחלה ובסוף הביקור). הכי טוב יהיה להיות מוכנים מראש לכל האפשרויות. תנו לסינים לקבוע את הטון וקצב הדברים בנושא זה, בעיקר אם מדובר באירוח רשמי או במשלחת עסקית.

אם מדובר ביותר מאורח אחד מומלץ להביא מתנות לכולם, אין לתת מתנות רק לחלק מהאורחים. במידה ואין מספיק מתנות לכולם- אפשר להביא מתנה אך ורק לאורח הבכיר ביותר. בכל אופן אם מדובר במשלחת יש להגיש את המתנה לאורח הבכיר ביותר תחילה. שימו לב כי המתנה עשויה להידחות על-ידי הסינים 3 פעמים כדי לא להראות חמדנות ומטעמי נימוס (אם יותר מזה, כנראה שהם מסרבים באמת, וכדאי לקבל את הסירוב).

מה לא כדאי לתת לסינים? הימנעו ממתנות חסרות מזל בתרבות הסינית

פריטים רבים שבעיננו יראו "תמימים" עלולים לשאת משמעות רבה בתרבות הסינית וחשוב להכירם לפני שבוחרים מתנה. למשל: מטריה או נעליים יסמלו את רצונכם בסיום הקשר עמם, כובע ירוק לגבר מסמל כי אשתו "הצמיחה לו קרניים", שעון או כל דבר עם קונוטציה לזמן נתפסים כספירה לאחור עד למוות. מספריים, סכינים וכלי חיתוך אחרים מסמלים קרע ביחסים. לממחטה ולמגבת יש קונוטציה ללוויה, והספרה "4" בהגייה סינית נשמעת כמו מוות (הספרה "8" לעומת זאת, מסמלת מזל רב וברכה).

 כמו כן, יש להזהר לא לתת מתנה יקרה מדי שתגרום לצד השני להרגיש לא נעים במידה והמתנה שלו אינה שוות ערך לשלכם. צריך גם לזכור שאם הסינים בביקור בארץ, את המתנה הם יסחבו הביתה ועלינו להתחשב בכך ולא להביא מתנה כבדה מדי.

מה כן כדאי לתת לסינים?

הסינים יעריכו כל מתנה שהינה ייחודית לישראל- אלכוהול משובח (כולל יין ישראלי), חפצי אומנות ישראלית, חפצי יודאיקה מכסף ונחושת (פמוטים, חמסות, מגן דוד, מנורה ואחרים), מוצרי ים המלח, ספר בסינית המציג את ישראל, סלסלת פירות יבשים, שמן זית, דבש איכותי וכן כל חפץ הנושא את הלוגו של חברתכם.

כמו כן, יש לשים לב לצבעי המתנה והעטיפה. לכחול כהה, לבן ושחור יש לרוב קונוטציה שלילית במסורת הסינית. צהוב, זהב ואדום הנם הצבעים המועדפים – אדום נחשב למביא מזל וכדאי לעטוף איתו מתנות (לעומת זאת, אין לכתוב בדיו אדומה, המשומשת בסין למכתבי מחאה ובדיקת בחינות).

 לסיכום, הבנה בסיסית בתרבות החלפת המתנות הסינית בהחלט עשויה להרשים את הקולגות הסינים, מה שיכול לגרום לסינים לסמוך עלינו יותר ולרצות לשתף פעולה. ואולם, אל דאגה, הסינים יסלחו לנו בקלות על שגיאות קטנות הנובעות מפערי תרבויות.  המפתח המרכזי לעסקים מוצלחים עם הסינים הוא קודם כל כבוד, אדיבות ונינוחות. אם הצלחתם בכך הרי שזו תהיה תחילתה של ידידות מופלאה!

Credit Photo: Jordan Polevoy www.vexa.com