טיפים לעסקים עם סין

אמות המידה הסיניות: איבוד פנים

אמות המידה הסיניות: איבוד פנים

היתקלויות וקצרים בתקשורת בין סינים לישראלים הנובעים מפערי התרבות, יכולים להביא לתסכול ואף להפסדים כספיים. לכן, בין אם האדם הסיני שמולכם הוא ירקן בשוק, ובין אם זה בעל חברה היושב מולכם בעת משא ומתן, עליכם לשמור על כבודו, להימנע מלהעליב אותו או להביע חוסר שביעות רצון ממעשיו –  אלו יכולים להיתפס אצל הסינים כאיבוד פנים.

הבעיה העיקרית פה, היא איך לעשות את כל אלה על-פי אמות המידה הסיניות?

"איבוד פנים" הוא מושג מרכזי בהוויה החברתית הסינית, וכשמו כן הוא: אפשר לא להסכים, אפשר אפילו לפעמים להתווכח, אבל תמיד יש להיזהר בכבודו של הזולת. גם כשאתם מתמקחים (בשוק ובחדר הישיבות כאחד!), עשו זאת בחן ובעדינות, וגם אם נדמה לכם שהוא תוקף אתכם באגרסיביות, עליכם "לשמור על פניו" שלא יובך בנוכחות אחרים. כמו כן לעולם אין להציגו כשקרן או כאחד שאינו נאמן למילתו. סיטואציה של איבוד פנים תיזכר לזמן רב ואף תוכל להיות הרסנית להמשך יחסים עסקיים.

לעתים, כאשר הסינים יורקים, מגהקים, צועקים או אוכלים ברעש, אנו שואלים את עצמנו – היכן הכבוד העצמי? התשובה מאד פשוטה. כמו שיש לנו יש את הדפוסים שלנו, ואנו פועלים לפיהם – להם יש את הדפוסים שלהם. בעוד שלגהק בקול רם באמצע מסעדה נראה לנו כחוסר כבוד (ואצלם כעניין של מה בכך), כך גם להשיק כוסות לחיים ביד אחת (במקום בשתיים) עם אדם מכובד נראה לנו טריויאלי, אך להם בלתי נאות…

לעולם לא נוכל להתנהג כסינים, אך תמיד נוכל להשתדל להבינם ולכבדם. העיקר הוא להיות רגישים להתנהגות שלהם, להיות סבלניים וסובלנים אליהם ולעולם לא ללעוג למנהגיהם – זהו המתכון הפשוט והבטוח להימנע מלגרום לסינים לאבד פנים.

איבוד פנים – כיצד להימנע ממנו בעצמיכם?

המושג "פנים", בקונוטציה הסינית שלו, הנו שילוב של התדמית שלך, המעמד שלך, המוניטין שלך והערכים שאתה מביא לידי ביטוי. הפנים הם הכבוד שלך ושל עמיתיך הסינים, ובסין זהו אחד הדברים החשובים שעליך להבין.

למי מכם שהיה בסין, בוודאי נתקל בסיטואציות מרגיזות היכולות לגרום לתגובה ישראלית אופיינית (מול מוכרים, נהגי מוניות וכיוצא בזה). אפשר להתווכח, להתמקח ואפילו לריב, אך אין לאבד שליטה ולהתפרץ. אובדן עשתונות, "הפיכת שולחן" וכו' אינם נתפסים כחוסן אלא כחולשה! כל אלו, בנוסף מעשים אלו עשויים להניב תוצאות הפוכות מהצפוי, כלומר בוז קר, חוסר הצלחה במו"מ וכדו'. 

להלן כמה נקודות בסיסיות הנוגעות לשמירת הפנים שלכם מול הסינים:

  • בעת התארחות אצל הסינים, פגישות או משא ומתן – הימנעו ממטלות יום-יומיות שגרתיות כגון חלוקת עלונים, מענה ישיר לשיחות טלפון, הגשת קפה/תה וכדומה.
  • גם אם לוח הזמנים שלכם לא צפוף, שדרו עומס, לו"ז צפוף וזמן מוגבל לפגישות.
  • הימנעו משימוש בסמלי סטאטוס כגון אביזרים וביגוד של מותגים, מכוניות, מסעדות, מלונות וכו'
  • עמדו במילתכם והשתדלו לשמור על הבטחות שניתנו.
  • בעת משא ומתן ואפילו בעת ריב – שמרו על "פאסון" קר ומחושב והיו נעימים ומחוייכים.