טיפים לעסקים עם סין

למה חשוב לצאת לפאב עם הקולגות מסין?

למה חשוב לצאת לפאב עם הקולגות מסין?

בביקור שלכם בסין, או באירוח משלחת מסין בארץ, תיווכחו לדעת שהסינים מצפים מכם לצאת איתם לבלות בערב, לשתות אלכוהול ואולי גם לשיר…

בסין נהוג לחזק את הקשרים העסקיים על ידי בילוי משותף לאחר ארוחת הערב (קוראים לזה גואן שי, ותוכלו לקרוא על זה כאן). גם בארוחת הערב יצפו מכם לרוקן את כוס יין האורז שלכם שוב שוב, אבל תשתדלו להשאיר מקום לאלכוהול שיגיע ביציאה משותפת לפאב או לקריוקי. מותר לכם לשתות מעט ולא להשתכר, אבל עשו זאת בנימוס ואם לוחצים עליכם לשתות, שתו. הסינים בודקים אתכם ואת היכולת שלכם לשתות לשכרה ולהמשיך לדבר איתם על עסקים מסביב לשולחן. נסו לעמוד בנסיון.

כמה טיפים חשובים על שתיית אלכוהול, בילוי ועסקים בסין:

בילוי מקובל לאחר ארוחת הערב הוא יציאה לקריוקי. שם תצטרכו לא רק להשתכר אלא גם לשיר. נסו להשתלב בנורמה החברתית הזו ולקחת חלק פעיל בחגיגה.

המילה לחיים בסינית משמעותה "רוקן את הכוס" לכן, לא מקובל לומר לחיים ולשתות רק לגימה. הכוסות קטנות, ומצופה מכם לרוקן את הכוס בכל פעם.

האלכוהול המצוי ביותר בסין הוא 白酒 Bai Jiu . זהו מן וויסקי מאורז שצבעו שקוף, ויש לא מעט מערביים שנשבעים שיש לו טעם של אצטון, ובכל זאת מדובר על המשקה האלכוהולי הנצרך בעולם. היקף המכירות העולמי שלו גבוה משל וויסקי או וודקה. אל תעזו להעליב את המארחים שלכם ולומר שהוא לא טעים לכם. רוב הסיכויים שמחיר הבקבוק שמונח על השולחן גבוה משאתם מתארים לעצמכם.

כמו שהבאי ג'יו לא מתאים לטעם המערבי, וויסקי רגיל לא טעים לסינים. לכן הם נוהגים לערבב אותו עם תה ירוק קר. אם תצאו לפאב אחרי ארוחת הערב, סביר להניח שתגלו שהמארח הסיני קנה לכל השולחן בקבוק וויסקי איכותי וכמה בקבוקי תה ירוק קר, להעביר את הטעם…

ולסיום,

שיעור קצר בסינית, שיעזור לכם לעבור בשלום את חויית השתיה בסין:

לחיים!
Gānbēi 干杯

קריוקי:
卡拉 Ok = kǎ lā ok וגם KTV

פאב:
jiǔbā = 酒吧

שיבאס עם תה ירוק:
Zhīhuáshì hé lǜchá = 芝华士和绿茶

כן, אני אשתה עוד כוס:
hǎo, wǒ zài yào yìbēi= 好,我再要一杯