טיפים לעסקים עם סין

על חופש המידע באינטרנט וצנזורה בסין

על חופש המידע באינטרנט וצנזורה בסין

"The Great Fire Wall of China" – על חופש המידע באינטרנט וצנזורה בסין

כולם יודעים שממשלת סין מצנזרת אתרי אינטרנט, ואמנם- בשנים הספורות שעברו מאז שהגלישה באינטרנט נפוצה בסין, הממשלה הספיקה לחוקק לא פחות מ-60 תקנות וחוקים המגבילים גישה לרשת.

אך מהן הסיבות לכך? מהיכן נבע הרעיון? אילו אתרים בדיוק חסומים בסין? ומה זה אומר על יחסי סין עם המערב?

הרקע האידאולוגי והפוליטי של צנזור הרשת ע"י הממשלה קשור לאמרה של מנהיג סין לשעבר דנג שיאו-פינג, שטען בתקופת רפורמת פתיחת סין למערב בשנות ה-80 ש"כשאתה פותח חלון לאוויר צח, אתה יכול לצפות שהוא יביא עימו כמה זבובים".

הרעיון הוא שהמפלגה הקומוניסטית רצתה לפתוח את המדינה למסחר חופשי בינ"ל, אך באותה מידה היא רצתה לשמור על צביונה ולהימנע מהשפעות של "זבובים" מאידאולוגיות אחרות. מכאן נבע רעיון צנזור כלים המאפשרים התקשרות פשוטה, בין-אישית או קבוצתית, והעברת מידע ורעיונות- או במילים אחרות – הרשת.

החוק המרכזי בסין לגבי הרשת אוסר בין היתר על גלישה באתרים ש"מסיתים להפיכה נגד הממשלה או נגד הסוציאליזם, מסיתים לאפליה בין הקבוצות האתניות השונות בסין, יוצרים מיצג שווא ומסלפים את האמת, מפיצים שמועות, הורסים את הסדר בחברה, מקדמים ומפיצים תופעות של הימורים, תוכן סקס פוגעני, אלימות ורצח, ולבסוף- אתרים המקדמים כל פעילות שיש בה יסודות לפגיעה במוסדות הממשלה".

בפועל, כיום, יותר מ-2600 אתרים חסומים לגלישה בסין. ניתן למנות בקצרה את פייסבוק, גוגל, יוטיוב, טוויטר, בלוגספוט, וויקיפדיה (חלקית), הניו-יורק טיימס, פיקאסה, isoHunt, Pirate Bay ועוד רבים וטובים.

אז איך חסימת האתרים משפיעה על היחסים של ממשלת סין עם המערב?

משפיעה גם משפיעה. מלבד הביקורות הקבועות על זכויות האדם והאזרח, ממשלת סין מתמודדת גם עם ביקורות נוקבות על מדיניות חסימת הרשת שלה.

לדוגמא, ב-2008, זמן קצר לפני האולימפיאדה בבייג'ינג ובעקבות ביקורות בינ"ל רבות, פתחה ממשלת סין את אתר וויקיפדיה לגלישה חופשית (להוציא 504 ערכים). מיותר לציין שהאתר נחסם שוב ברובו זמן קצר לאחר טקס הסיום, וכיום כל הערכים בסינית עוברים סינון קפדני.

בנוסף, ספקי תוכן גדולים כמו YAHOO ו-AOL מחוייבים לציית לחוקי צנזור הרשת של הממשל על מנת להמשיך לפעול בסין, לרבות פיקוח מחמיר של גורמים ממשלתיים.

רוצים לראות את רשימת האתרים החסומים המלאה? כנסו ללינק הזה